Korisni alati
Huion kao alternativa Wacom-u
Kada govorimo o grafičkim tablama prvo što nam pada na pamet je firma Wacom i čitav spektar njenih proizvoda. Danas je taj gadget uveliko potisnuo papir i olovku u gotovo svim granama grafičkog dizajna. O 3D grafici da i ne govorim.
Cijena tableta zavisi od više faktora od kojih su za grafičare najznačajniji, osjetljivost na pritisak olovke, rezolucija kao i veličina površine na kojoj se crta. Često je bitno i postojanje bluetooth-a kao načina spajanja uređaja sa računarom. Jer ko ne sanja o tome da radi ne samo od kuće, nego iz kreveta.
No, da se vratimo osnovnoj dilemi koju ima svaka osoba koja kupuje ovakav jedan gadget, a to je kako odabrati baš onaj koji nama treba. Osnovna bojazan leži u činjenici da ponekad stvari preplatimo, odnosno ne dobijemo ono što očekujemo za količinu novca koju smo žrtvovali. Opet, s druge strane ako odlučimo da izdvojimo manje novca nadajući se da ćemo ipak doboti kvalitetan proizvod, često ne budemo prijatno iznenađeni, nego dobijemo upravo ono što je i očekivano za nisku cijenu koju smo uložili. Cijene Wacom grafičkih tableta na našem tržištu kreću se od tirstotinjak KM pa do nekoliko hiljada.
Da ne vrijedi uvijek ona stara koliko para toliko i muzike, uvjerila sam se kupovinom Huion H640P tableta. Područje crtanja grafičkog tableta Huion H640P je 16 x 9,9 cm a olovka ima osjetljivost na pritisak 8.192 nivoa. Nudi izvrsno iskustvo crtanja, a olovka za rad ne treba bateriju. Zbog toga je, bar iz mog iskustvana, Huion jedan od najboljih alternativa Wacomu. Pogotovo ako znamo da košta oko 100-tak evra. Kao zgodan dodatak je i specijalna rukavica za crtanje (kako ne bi ostavili tragove znoja na ruci). Izvrsno radi sa 3D programima kao što su Blender i 3DS max, kao i Adobeovim softwerima Photoshop i Illustrator.